Korona Virüs Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

BADEMLİ EĞİTİM KURUMLARI PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ’NDEN VELİLERE “KORONA VİRÜS” ÖNERİLERİ

Son dönemde, verdiği butik eğitim ile Bursa’nın öncü eğitim kurumları arasında gösterilen Bademli Eğitim Kurumları, kaygı ve panik yaratan Korona Virüs (COVID-19) için Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi aracılığıyla çocuklar ile nasıl iletişim kurulması gerektiği konusunda çeşitli önerilerde bulundu.

Son günlerde dünya gündeminde önemli yer tutan ve ülkemizde de panik yaratan Korona Virüs (COVID-19)’ün yayılması ile ilgili sosyal medyadan ve çeşitli mecralardan sürekli yeni haberler yayınlanıyor. Kaynağı belirtilmeksizin yayınlanan haberler, bilgi kirliliğini beraberinde getirdiği gibi kaygıya ve korkuya neden oluyor. Bademli Eğitim Kurumları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü; yaşanan bu durum karşısında velilerin çocuklarıyla nasıl iletişim kurabileceklerini ve Korona Virüs (COVID-19)’u nasıl anlatacakları hakkında tavsiyelerde bulundu.

 

Güvenilir haber kaynaklarından bilgi edinin…

İnsan hayatta kalma dürtüsüyle ve ölümcül durumlarla karşılaştığında “doğal” olarak kaygı, korku, panik, stres gibi duygulara kapılabiliyor. Özellikle ölümcül, salgın hastalıklarda; anlatılanlardan, izlenenlerden ve kişinin bildiklerinden yola çıkarak duygu yükü etkilenebiliyor. Tam olarak bu noktada da doğru ve güvenilir bilgi önem arz ediyor. “Eğer kendimizi sağlıklı bilgiyle donatabilirsek kaygının azalmasının yolunu açmış oluruz” diyen Bademli Eğitim Kurumları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi, bu bağlamda kişilerin konu ile ilgili bilgiye doğru kaynaklardan ulaşmaya özen göstermesi gerektiğini belirtiyor. Ve sakin kalmanın önemini vurguluyor.

 

Sosyal medyada doğru bilgi nasıl seçilir?

Eğer çocuğunuz sosyal medya kullanıyorsa, her okuduğu bilgiye inanmaması gerektiğini ve doğru bilgiyi nasıl bulabileceğini anlatın. Çünkü bu gibi durumlarda, olayın kendisinden çok yayılma hızı ve şekli insanları kaosa sürükleyebilmektedir.

 

Sakin kalın…

İlk olarak sakin kalmanız gerektiğini unutmayın. Eğer kendi kaygılarınızı kontrol altına alamazsanız çocuklarınız çok daha fazla kaygılanıp bir çıkmaza girdiğinizi düşünebilir. Eğer çocuklarınız okul öncesi dönem ya da ilkokul çağında ise bu tip durumları somut olarak anlamlandıramadıkları için olayları anne-baba davranışlarına bakarak yorumlarlar. Ve sizler kaygılı, stresli iseniz çocuğunuzda benzer bir tutum sergileyecektir.

 

Çocuklarınıza karşı dürüst ve samimi olun

Sakin kalmak ve doğru önlemleri almak en önemli basamaktır. Eğer kaygılarınızı yönetmekte güçlük çekiyorsanız çocuklarınızdan bilgi saklamak ya da duygularınızı göstermemeye çalışmak yerine, onlara karşı dürüst ve açık olun. Yaşlarına uygun bir dille çocuklarla konuşmak ve açık olmak hem belirsizliğin getireceği kaygı ve korkunun önüne geçer hem de çocuklarınızın size inancını arttırır.

 

Çocuğunuz ile geçireceğiniz zamanı güvenli etkinliklerle planlayın

Hastalığın yayılma riskine karşılık çocuğunuz ile birlikte her zamankinden daha çok evde zaman geçirmeniz gerekebilir. Bu sebeple çocuğunuz ile birlikte bu dönemde yapabileceğiniz ev içi verimli aktivitelerinizi planlayın. Bu aktivitelerden; sanatsal etkinliklerde bulunma, enstrüman çalma, belgesel izleme, kitap okuma, yabancı dilin gelişimi için alt yazısız yabancı dilde programlar izleme, sağlıklı beslenme, ders tekrarı ve bireysel çalışma sizlerin günlerini eğlenceli ve faydalı kılarken günlük duş alma, bol su içmenin sıkça hatırlatılması da sağlık açısından fayda sağlayacaktır.

 

Rutinlere sadık kalın

Eğer aile olarak yapmayı rutin haline getirdiğiniz ya da bireyselde olsa aile içinde kabul görmüş bireysel rutinleriniz varsa bunlara güven çerçevesinde devam edin. Çünkü rutinlerin sadık kalması öngörmesi güç bir yaşamın içinde akışı hissettireceğinden çocuğa yarınlar için kendini güvende hissettirir.